Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Finansowe konsekwencje znacząco różne

16 listopada 2017 | Praca i ZUS | Przemysław Stobiński

Pracownik wysłany w delegację nie dość, że ma prawo do różnego rodzaju świadczeń, które mają uwolnić go od obciążeń związanych z tym wyjazdem, to jeszcze te należności są co do zasady wolne od podatku i składek. Przy oddelegowaniu ulgi są znacznie ograniczone.

Konsekwencje w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i ubezpieczeń społecznych, w tym te związane z zapewnieniem pracownikom określonych świadczeń (diet, pokrycia kosztów zakwaterowania czy kosztów transportu), zależą od trybu, w jakim pracownik jest kierowany do wykonywania pracy w innym miejscu niż określone w umowie.

Świadczenia z tytułu podróży służbowej są objęte jednolitym (preferencyjnym) reżimem w zakresie podatku i ubezpieczeń społecznych (dość szerokie zwolnienia z tych obciążeń). Natomiast co do zasady świadczenia uzyskiwane przez pracowników oddelegowanych stanowią przychód do opodatkowania, a zwolnienia świadczeń z opodatkowania czy wyłączenia z podstawy wymiaru składek mają charakter raczej wyjątkowy i niejednolity.

Prawa i obowiązki

W konsekwencji, następstwa w zakresie kosztów finansowych, jak i obowiązków raportowania w liście płac świadczeń i należności mogą być znacząco różne w zależności od kwalifikacji wyjazdu – jako podróży służbowej lub oddelegowania.

1) Gdy wyjazd ma charakter podróży służbowej

- polski pracodawca musi wypłacać diet i zapewnić inne należności z tytułu podróży służbowej,

- przysługujące pracownikowi należności – diety, koszty zakwaterowania, koszty transportu i przejazdów – są zwolnione z podatku i składek na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10904

Wydanie: 10904

Spis treści
Zamów abonament